BASIN BÜLTENİ

BASIN BÜLTENİ

BİGA FUARI 29 EYLÜL’DE AÇILIYOR..!

Bu yıl 17’nci kez düzenlenecek olan Biga Gıda, Tarım ve Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı 3 gün sürecek, son teknoloji ve yenilikleri çiftçilerimizle buluşturacak.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan: "Tüm halkımızı ve üyelerimizi Biga Fuarı’nın 29 Eylül Cuma günü Saat: 14:30’da Biga Fuar Alanı’nda yapılacak olan açılış törenine bekliyoruz.”

Başkan Doğan yaptığı açıklamada; "Tarım ve hayvancılıktaki yeni gelişmeler fuarlar sayesinde çiftçilerimizle buluşuyor.

Bu yıl 17’ncisini düzenlediğimiz Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın Bigamıza ve Güney Marmara’ya hayırlı olmasını diliyorum. Biga’da ilk ciddi fuar girişimlerinin 1994-1995’li yıllarda yapıldığını görüyoruz. Biga Fuarı şu anda ise Türkiye ve hatta yurt dışında bile adından söz ettirmeye başladı. Bazı hayallerimizin gerçekleştiğini görmek bizi son derece mutlu ediyor. Geçen sene yaptığımız fuarda 110 binin üzerinde bir ziyaretçimiz oldu. Hem ilçelerimizden hem de diğer illerimizden üretici, perakende ve toptan olmak üzere 124 firmamız fuara katıldı. Tarım, hayvancılık ve tarıma dayalı sanayinin Biga ve bölge ekonomisinde ciddi bir yeri var. Biz bu noktada, sanayileşme ve hammaddenin nihai ürüne evrilmesindeki süreçte ciddi bir yol kat ettik. Bu anlamda ciddi firmalarımız var. Tabi tüm bu konularda Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmalara devam edeceğiz.

Bu nedenlerden dolayı, 50.yılımızda üyelerimize ve bölgemize daha etkili ve verimli hizmet vermek adına 29 Eylül-01 Ekim 2023 tarihlerinde Güney Marmara’nın en büyük tanıtım etkinliği olan Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nı (Biga Fuarı) 29 Eylül Cuma günü Biga’daki tüm kamu, belediye ve meslek kuruluşları ile elele vererek onyedinci kez açıyoruz.

Valiliğimizin, Kaymakamlığımızın, Belediye Başkanlıklarımızın, Üniversitemizin, Ticaret Borsamızın, Ziraat Odamızın, Esnaf ve Sanatkârlar Odalarımızın, tarım ve hayvancılık ile ilgili birliklerimizin, Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerimizin de katkıları ile destek verdiği fuarımızda tarım, hayvancılık ve teknolojileri alanında potansiyel alıcılar ile birebir bağlantı kurarak bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimizi bir adım daha öne çıkarmak ve rekabetin arttığı, farklılaşan pazar yapısında fark yaratmak istiyoruz.

29-30 Eylül-01 Ekim 2023 tarihlerinde Biga Belediyesi’ne ait 22 bin metrekarelik modern kapalı pazar yerinde düzenleyeceğimiz ve 29 Eylül Cuma günü saat 14.30’da açılış kurdelâsını keseceğimiz Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’na; kısa adıyla BİGA FUARI’na katılımlarınızı bekler, saygılar sunarım.” dedi.

Şadan DOĞAN
Yönetim Kurulu Başkanı
BİGA TİCARET ve SANAYİ ODASI

''Güney Marmara'nın ekonomik merkezi: Biga''

Biga Food Agriculture Stock-Breeding and Technologies Fair

29 September-01 October 2023

The chairman of Biga Chamber of Commerce and Industry Şadan Doğan mentioned that Biga Food Agriculture Stock-Breeding and Technologies Fair will be held on 29 September - 01 October in 2023 in Biga fair area.

Chairman Doğan expressed that with the aim of introduction of diverse industry products made in South Marmara, large-scale publicity organizations are set with the participation of lots of national and international companies, institutions and institutes, under the name of "Biga Food Agriculture Stock-Breeding and Technologies Fair’’ with Biga District, Biga Municipality, Biga Commodity Exchange and Biga Chamber of Agriculture, leaded by Biga Chamber of Commerce and Industry, on the 22.000 square meters fairground in our district, with the aim of consisting brand consciousness and supplying the introduction of our district, one of the important agriculture, commerce and industry centers in the region, at all points and contributing to socio-economical activities of the district every year since 2006,

Chairman Doğan also said that the first of the mentioned activities were set with the participation of 83 firms, institutions and institutes on the date of 16th-18th of September 2006.

The second one was set with the participation of 105 firms, institutions and institutes on the date of 15th-18th of September 2007.

The third one was set with the participation of 94 firms, institutions and institutes on the date of 76th-19th of October 2008.

The fourth one was set with the participation of 117 firms, institutions and institutes on the date of 03th-05th of October 2009.

The fifth one was set with the participation of 126 firms, institutions and institutes on the date of 17th-19th of September 2010.

The sixth one was set with the participation of 132 firms, institutions and institutes on the date of 16th-18th of September 2011.

The seventh was set with the participation of 120 firms, institutions and institutes on the date of 21th-23th of September 2012.

The eighth was set with the participation of 139 firms, institutions and institutes on the date of 20th-22nd of September 2013.

The ninth was set with the participation of 130 firms, institutions and institutes on the date of 26th-28th of September 2014.

The tenth was set with the participation of 125 firms, institutions and institutes on the date of 11th-13th of September 2015.

The eleventh was set with the participation of 130 firms, institutions and institutes on the date of 07th-09th of October 2016.

The twelfth was set with the participation of 124 firms, institutions and institutes on the date of 05th-07th of October 2018.

The thirteenth was set with the participation of 134 firms, institutions and institutes on the date of 04th-06th of October 2019.

The fourteenth was set with the participation of 68 firms, institutions and institutes on the date of 09th-11th of October 2020. (Pandemic Year)

The fifteenth was set with the participation of 132 firms, institutions and institutes on the date of 01-03 of October 2021.

The seventeenth was set with the participation of 124 firms, institutions and institutes on the date of 30 September-02 of October 2022.

Thanks to the activities conducted so far, the successful promotion of South Marmara, the products made in South Marmara and the services were provided.

Chairman Doğan enounced that the aim of the fairs gained and with the renewed vision a contract is signed with Renkly Fair and Organization Services Inc. Biga Food Agriculture Stock-Breeding and Technologies Fair has taken a part in Turkey Fair Guide and thus we will have a great promotional opportunities in Turkey and the worldwide.

https://bigafuari.org.tr/